Mogyoródi Ervin
TV-DX vételi eredményei


A magyar TV-DX-elés egyik "nagy öregjét", az 1969/1970-től, kb. az 1980-as évek végéig Pápán amatőrködő, most Pápakovácsiban lakó Mogyorói Ervin TV-DX amatőrt szeretném bemutatni-, illetve az Ő igen sikeres TV-DX eredményeit szeretném megosztani az érdeklődő olvasókkal. Mogyoródi Ervin már korban is az idősebb amatőrök közé tartozik, hisz 1941-es születésű, s aktív korában radar meteorológus volt, így igen csak tisztában volt az aktuális magas-légköri állapotokkal, és ki is használta azok kedvező hatásait. Az igazán pompás eredményei közül először most az angol és a francia vételeit mutatnám be.

Mint ismert, a VHF I. sávban az angolok 405 soros-, míg a franciák (akik mindig is a különcségükről voltak híresek) 819 soros képbontású adást (és pozitív képmodulációt) használtak. Így az eredményes vételükhöz a 625 soros hazai tv-készüléket át kellett alakítani. Ervin a (pozitív/negatív) képmoduláció váltást és a sorfrekvencia megfelelő átállítását páratlan tökéletesen megoldotta, s olyan minőséget ért el az angol és francia dx-vételei során, melyet én másoknál azóta sem tapasztaltam.
Az
angol DX vételei közül a BBC 1 ún. "F" típusú monoszkóp ábráját, és a PM.5544 típusú, BBC 1 feliratos elektronikus tesztábráját, valamint további 2 db, feliratos BBC 1 programazonosító fotót mutatok be, melyek közül az egyik a BBC Skóciai adásból (Kirk o Shotts - Channel 3) került rögzítésre. Egyébként az angol 1-2-3-4-5. csatornán nagyteljesítményű, 100-200 kW. ERP teljesítményű adóállomások üzemeltek.
Az eredményes
francia vételei közül pedig, a TDF TF1 feliratú, speciális francia monoszkópot, valamint a felül TDF, alul TF 1 feliratot tartalmazó PM.5534 típusú elektronikus tesztábrát mutatom be.


BBC 1
 

BBC 1
 

BBC 1 Scotland
 

TDF TF1
 

TDF TF1
 

BBC 1
 


Mogyoródi Ervin
TV-DX-es munkásságának bemutatása körében, következőként az ibériai félsziget két országának, Spanyolországnak és Portugáliának a vétele körében elért eredményeiből válogatnák. E válogatásnak is egyik fő szempontja, hogy Ervin minél régebbi eredményei, vételi fotói közül mutassak be néhányat, hisz a 70-es évek második felében, illetve azután „kezdő” TV-DX amatőrök jobbára már csak a különböző-, elektronikus tesztábrákat figyelhették meg vételeik során, míg ezt megelőzően volt még remény-, és lehetőség a klasszikus monoszkópábrák elcsípésére is. Spanyolország e körben különösen is figyelemre méltó, hisz általában nem az európai trendet követték az egyes tesztábrák alkalmazásában, hanem általában saját fejlesztésű monoszkópokat, majd elektronikus tesztábrákat alkalmaztak.

A
spanyol DX vételek során ismert az, hogy az egyes régióközponti adók saját azonosító felirattal is ellátták az általunk alkalmazott monoszkóp ábrát. A régi típusú spanyol monoszkópok közül a TVE Valencia és az RTVE Zona Sur feliratút mutatom be, amelyek még teljes egészében fekete-fehér beállító ábrák voltak. A bemutatandó fotói sorát egy ún. „kockaábra” (Philips GM2671/50 tip. etc.) is reprezentálja, amelyben a szürkeségi skála és a színskála elemei is megjelentek már, de ezt viszonylag rövid ideig, néhány évig alkalmazta a Spanyol TV, s „előjött” a saját fejlesztésű színes-, monoszkópszerű, de ténylegesen elektronikus úton előállított tesztábrájával. Ezt az ábrát a nagyszámú-, és nagyteljesítményű VHF I. sávú adók a spanyol 1. programnál a Cadena I, míg a VHF I. sávban vehető egyetlen állomásról (a CCIR 02. csatornán: Santiago de Compostella) vehető 2. programnál a Cadena II. felirattal sugározták. A későbbiekben ennél a típusú monoszkóp tesztábránál is elkezdtek egyéb program azonosító feliratokat elhelyezni, illetve a bevezetett, ún. "spanyol típusú" CBP tesztábráknál már általánosságban is alkalmazták az adó neve és csatorna száma feltüntetést is. Az egyes adók az adáskezdést közvetlenül megelőzően, program logót is adtak, amelyek közül az 1. programot a CCIR 04. csatornán sugárzó Barcelona logóját mutatnám be.

A
portugál DX vételek körében (már csak a lényegesen kevesebb számban vehető állomás miatt is) szerényebben voltak a lehetőségek, mivel a 70-es évek elejéig a Portugál TV (RTP) egy fekete-fehér, ún. „E” típusú monoszkóp ábrát adott RTP felirattal, s a második tv-programjuk elindítása után különböztették meg ezt a program azonosító logók sugárzásakor, illetve az időközben bevezetett, ún. FuBK típusú, színes beállító ábra alkalmazásakor RTP 1 felirattal, ill. amikor pld. az Azori szigeteken a CCIR.04. csatornán üzemelő Cume adóállomás is saját (R.T.P. - ACORES) azonosító feliratú ábrát kapott. Egyébként a portugálok is adták némi eltéréssel, a spanyol vételeknél bemutatott (Philip GM2671/50 tip. etc.) kocka ábrát is.


TVE Valencia
 

RTVE Zone Sur
 

RTVE (Spain)
 

RTVE Cadena I
 

RTVE Cadena II
 

RTVE Barcelona
 

RTP (Portugal)
 

RTP (Portugal)
 

 RTP (Portugal)
 


Mogyoródi Ervin TV-DX eredményei közül következőként az olasz, a német és a svájci vételeit ismertetném:
Mint ismert az
Olasz Televízió (RAI) az VHF I. tv-sávban, az olasz csatornabeosztás szerinti A, B és C csatornákon sugároz. Ebben a frekvencia tartományban az „A” csatornán 3 db., a „B” csatornán 4 db. és az ún. „C” csatornán 1 db. nagyobb teljesítményű, ún. gerincadó vétele volt lehetséges, amelyek egységesen a RAI 1. programját (Program Nacionale) sugározták és kitűnő vételei lehetőségei voltak a hazai amatőrök részére is, így Ervin is ezeket vette „a vételi időszakokban” nagy gyakorisággal, s neki még volt lehetősége a 60-as és 70-es évek fordulóján az ún. olasz (RAI) típusú, fekete-fehér monoszkóp vételére is, melyet a PM.5544 típusú elektronikus beállító ábra alkalmazása követett, ahol az első időszakban a RAI 1 azonosító feliratot még csak a tesztábra alsó részén tüntették fel. A RAI 2 programját (Secondo Programma) az UHF sávban sugározta, s a jó terjedési időszakokban több alkalommal sikeresen vette a CCIR 25. csatornán Monte Venda-ból ahol még a RAI monoszkóp 2. programos változatát is sikerült elcsípnie, melyet mellékelten be is mutatok.

A
Német Szövetségi Köztársaság Televíziójának 1. programját (ARD 1) a VHF I. tv-sávban 7 különböző állomásról is sikerült vennie, ezek a CCIR 02. csatornán: Biedenkopf (HR), Göttelborner Höhe (SR) és Grünten (BR), a CCIR 03. csatornán Kreuzberg (BR), valamint a CCIR 04. csatornán Flensburg (NDR), Ochsenkupf (BR) és Raichberg (SWF) voltak, s amelyek általában 100 kW teljesítménnyel adtak. Az egyes adóállomások a 70-es évek elejéig még adták az ún. Telefunken 05 típusú fekete-fehér monoszkóp ábrát is, de viszonylag hamar áttértek a színes FuBK típusú elektronikus tesztábra sugárzására. Mind két beállító ábra típust a gerincadók tekintetében azonosító feliratokkal is ellátták, Ervin vételei közül ezekből 2 db.-ot be is mutatok, az ARD programazonosító logójával együtt.

Végül röviden kitérve a
Svájci Televízió (+PTT) VHF I. tv-sávbeli DX vételeire is; a német és retoroman nyelvű (SRG) programot a CCIR 02. csatornán Bantiger és a CCIR 03. csatornán Uetliberg állomásról, míg a francia nyelvű (SSR) programot a CCIR 04. csatornán La Dôle állomásról vette, amely adóállomások 100-144 kW teljesítményűek voltak. Itt jegyezném meg, hogy az olasz nyelvű (TSI) programot a VHF I. sávban csak az egy igen kis teljesítménnyel (5W) sugárzó Iragna állomásról adták a CCIR 02. csatornán. A német nyelvű programnál alkalmazott +PTT SRG 1 feliratú, és a francia nyelvű programnál alkalmazott +PTT SSR 1 felirattal sugározott FUBK típusú tesztábra fotóját is bemutatom. A svájci televízió a 60-as évek legvégére már beszüntette az ún. svájci típusú, fekete-fehér monoszkóp ábrájának sugárzását.


RAI 1
 

RAI 1
 

RAI 2
 

NDR Flensburg
 

SR - Saarland Rundfunk
 

ARD
 

+PTT SRG 1
 

+PTT SSR 1
 
 


Mogyoródi Ervin TV-DX eredményeinek további bemutatása során, most a Skandináv országok vétele körében elért eredményeiről számolnák be.

A
Svéd Televízió (SR) viszont sohasem különböztette meg a VHF I. tv-sávban (CCIR. 2-4. csat.) vehető egyes adóállomásait. A vételi ciklus első felében az ún. "kislányos" svéd monoszkóp ábrát sugározták TV 1 TELEVERKET Stockholm felirattal, majd a 70-es évek elején 1-2 évig (a szines elektronikus tesztábra használat általános bevezetéséig) a közben "megnőtt kislány" képét sugározták sürkeségi skálával, ezt követően pedig a PM.5544 tip. színes tesztábra sugárzását kezdték meg, felül csupán a TV 1 felirattal. A SVERIGE felirat használatát ezen ábránál csak a 70-es évek közepét követően alkalmazták.

A
Norvég Televízió (NRK) vétele körében jelentős változások zajlottak le a 60-as évek legvégétől a 70-es évek közepéig az alkalmazott tesztábrák, beállító ábrák alkalmazása terén. Az idő ciklus elején még az ún. "F" típusú monoszkóp ábrát használták alul NRK rövidítés felirattal (a mellékelten bemutatott monoszkópjuk alsó részén lévő szöveg alól is "kilóg" az NRK felirat rövidítés. Az ún. "F" típusú monoszkóp sugárzásának utolsó időszakában egy rövid ideig még az ún. FuBK típusú elektronikus tesztábrát is használtak NRK felirattal. Ezt követően a PM5544 típusú elektronikus beállító ábrát először, felül NORGE, alul az NRK, majd később alul TELEVERKET felirattal használták. A 60-as és 70-es évek fordulóján még nem látták el adóállomás név azonosító felirattal ezeket az ábrákat, s még időkijelzés sem volt rajtuk. Így Ervin, bár az ún. CCIR.02, a CCIR.03. és CCIR.04. csatornán sokszor-, és sok helyről vette a norvég tévé adókat, de hogy pontosan melyik adóállomások vétele történt meg, az akkor még nem volt beazonosítható. Később e körben jelentős változásként a Norvég Televízió bevezette a PM554 típusú színes tesztábrájánál az adóállomás azonosító feliratozást is, megkönnyítve ezzel az amatőrök eredményeinek vétel azonosítását is.

A
Finn Televízió (YLE) 1. programjának vételét Ervin is a CCIR.02.-03. és 04. csatornákon érte el, ahol a korai időszakban még az ún. "G" típusú monoszkópábrát adták, majd a FuBK típusú tesztábra használatára térték át, amelyen a YLEISRADIO, ill. YLEISRADIO TV1 feliratot adták, míg a 2. programot a CCIR.02. csatornán Tampere állomásról sikerült elcsípnie. Ervinnek még szerencséje volt a Finn TV 2. programját a "G" típusú monoszkóp ábrával is vennie, amelyen alul a YLEISRADIO TV2 feliratot használták. Bár a vétel elég gyenge minőségű volt, de a finn vételek körében, a 2. programnál mégis ezt az ábrát mutatnám be annak különlegessége miatt, hisz a később amatőrködők ezt az ábrát már nem láthatták a finn 2. program vétele során.


SR TV1 Televerket
 

SR TV1 Televerket
 

SR TV1 (Sverige)
 

NRK (Norge)
 

Norge Televerket
 

Norge NRK
 

Yleisradio TV 1
 

Yleisradio TV 2
 
 

Az általa a CCIR.03. és 04. csatornán Funen, ill. Copenhagen) állomásokról vett Dán TV (DR) vételeinél is inkább a 60-as évek második feléig használt, fekete-fehér PM.5540 típusú elektronikus tesztábrát mutatom be mellékletként.
Végezetül 1-1 fotó erejéig, a
Belga TV (BRT) CCIR.02 (Antwerpen) és az Ír TV (RTE) az ír, ún. "B" csatornán (Maghera) történt vételeit mutatom be.
Mind két vételnél az alkalmazott tesztábrák feliratozása érdemel figyelmet, azaz, hogy még egyik esetében sem tüntették fel rajtuk a TV 1 feliratot, de pld. az ír tesztábrának hiányzik a középső "kereszt eleme" is.


DR  (Denmark)
 

BRT (Belgium)
 

RTE (Ireland)
 


Mogyoródi Ervin tv-amatőr „TV-DX –elésének" bemutatása során, most egy rövid epizód erejéig a (volt) Szovjetunióból történt tv-vételeire térnék ki, bemutatva az alkalmazott tesztábrák típusait, azok legfőbb változásait a 70-es évek elejétől a 80-as évek végéig.
Mint sokan tudjátok, a Szovjetunióban már a 70-es évek végén, mint egy 160-170 db. nagy teljesítményű, ún. gerincadó üzemelt a VHF I.-II. sávokban, azaz az OIRT. 01.-05. csatornákon, amelyek a DX-elés során igen gyakran elérhetők voltak, különösen az OIRT 01.-03. csatornákon. Az UHF sávban ebben az időben már közel hasonló nagyságrendű gerincadó működött a hatalmas országban, s amelyekről már 2-3 különböző programot is sugároztak. A 3. és 4. programot csak az UHF sávú a dókról adták, de előfordult, hogy több, nemzetiségi, ún. 2. programot is már az újabb, az UHF sávú adókról indítottak.

A 70-es évek közepéig-, azaz több évtizedik, kizárólagosan a
TABLICA 0249 típus számú, fekete-fehér monoszkóp ábrát adták, minden azonosítása szolgálható felirat nélkül. A 70-es évek közepén kezdték alkalmazni a saját fejlesztésű, két változatban is használatos, még szintén csak fekete-fehér, és azonosító felirat nélküli elektronikus tesztábráikat, ahol a háttér „alap hálóábra” fekete, vagy fehér változata jelentette a különbséget, illetve a szürkeségi skálát-, és az ún. MHz-skálát is tartalmazó tesztábrában is minimális eltérést figyelhettünk meg.
Ez időszakot követően kezdték meg a tesztábrák importját a KGST országaiból és kezdték meg azok sugárzását az egyes adóállomások. Ennek egyik első példáját pld. a Rostov na Donu vételénél figyelhettük meg, a kik az ún. csehszlovák (EZO) típusú, fekete-fehér elektronikus tesztábrát adták Rostov felirattal, de hasonlóan eltérést mutatott az országos „gyakorlattól” pld. az Észt TV-nek az Eesti TV Tallin feliratú tesztábrája is az OIRT.03. csatornán.

A színes adás elterjedésével a Szovjetunió is (sok KGST országhoz hasonlóan, mint pld. az NDK-, a Lengyel-, a Román TV) a magyar
HTV által kifejlesztett TR.0782 típusú, színes elektronikus tesztábrát kezdte el alkalmazni két változatban is, az egyiknél felül alkalmazták a CT (Central TV) feliratot, míg a másik változatnál a tesztábra alsó részén, s ennél a (gyakrabban alkalmazott) változatnál kört is használtak a tesztábránál a kép geometria könnyebb beállíthatósága érdekében. Mint a mellékletként bemutatott tesztábrákról is megállapíthatók, még ezeknél sem alkalmaztak adóállomás azonosító feliratokat. Ezt a „pluszt” a 70-es évek végén, 80-as évek elején bevezetett ún. CT.0167 típusú, színes tesztábra hozta meg, amelyet ha jól megfigyelünk, egyértelműen a magyar fejlesztésű TR.0782 típusú tesztábra „átdolgozásának” tekinthetünk. Még ezt a tesztábrát is az első időben azonosító felirat nélkül adták, majd a tesztábra felső mezőjében a CT, és a dátum-, ill. idő feliratot kezdték el feltüntetni. Egyes, nagyobb adóállomások ezt a típusú ábrát kezdték alkalmazni, azonosításhoz feliratozva. Így vette Ervin-, és sokan mások is, pld. az OIRT.01. csatornán LENINGRAD, ROSTOV DON, stb., vagy pld. az OIRT.03. csatornán LATVIAS, KIEV, stb. felirattal ezt a teszt ábra típust.

Mivel ilyen feliratozású tesztábrákat a Gulyás Zoltán amatőrtársunkról korábban készített TV-DX beszámolómnál már bemutattam, így azokat itt már nem ismételném meg. Egy érdekes program azonosító logót azonban még bemutatnák az általánosan használt
I. program, II. program, [III. (oktatási] program) és IV. program ábrái mellett, Az egyes nagyobb adóállomások az adáskezdést közvetlenül megelőzően az adó nevére utaló képet-, feliratot is sugároztak. Ezek közül az ORT.01. csatornán Ervin által vett igazi különlegességre hívnám fel a figyelmetek, mely során VLADIVOSTOK-ot vette. A logó minősége némi kívánni valót hagy maga után, de az azonosító felirat azért még így is jól olvasható, a vételi távolság (Kb. 13.000 km!) pedig magáért beszél.


TSS - CT
 

TSS - CT
 

TSS - CT
 

TSS - CT
 

TSS - CT
 

TSS - CT
 

TSS - CT
 

TSS - CT
 

TSS - CT Vladivostok
 


Mogyoródi Ervin amatőrtársunk nagytávolságú TV-DX eredményei körében tett szemezgetés után, a pápai QTH-járól elért „közeli” azaz a szomszédos országok 70-es és 80-as években elért vételeit is röviden szemléltetném.
A
Jugoszláv Rádió és Televízió (JRT) szervezetnek az egyes szövetségi köztársaságai az egyes programjaik tekintetében, más és más típusú, feliratozású tesztábrák használatát vezették be. Ervinnek lehetősége volt még a 70-es évek legelején az ún. EBU típusú, fekete-fehér tesztábrákat is rögzítenie, mielőtt az egyes tagköztársaságok televíziói áttértek volna a PM.5544 típusú-, illetve a FuBK típusú elektronikus tesztábrák használatára.

Szerbia Televízióját
több állomásról is sikeresen vette, így pld. Jastrebac, Avala (Belgrád), Crveni Cot (Novi Sad – Újvidék), Iriski Venac, Subotica (Szabadka) adóit. A Horvátországi Televízió programjait elsősorban Psunj, Slejeme (Zágráb), Biokovo és Ucka állomásokról vette. A Szlovén Televízió vétele során Kum, Krvavec (Ljubjana), Plesivec állomásról, és a Koper-i stúdió vétele során Nanos állomásról volt sikeres. Végül, a Bosznia-Hercegovina Televíziója szarajevói stúdiójának vételét Kozara, Pljesevica és Vlasic állomásokról sikerült elérnie.
Az általa vett tesztábrák és a Koper-i stúdió adáskezdő logóját mellékelten be is mutatom.


JRT Beograd
 

JRT BGRD
 

JRT Novi Sad
 

JRT ZGRB 1
 

JRT ZGRB 2
 

JRT LJNA
 

JRT RTV-LJNA
 

RTV Ljubjana Capodistria
 

RTV Ljubjana Capodistria
 

JRT SA-I
 

JRT SA-II
 
 


Mogyoródi Ervin, vételi eredményekben „veterán” amatőrtársunk munkásságának bemutatásával foglalkozó sorozatom újabb „epizódjában” az Osztrák (ORF)-, a Csehszlovák (CST)-, és az Ukrán (TSS-UTR)-, valamint a Román (RTV) TV vételeit ismertetném.

Az osztrák és a szlovák tv állomásai úgy a VHF I-III. sávban, mint az UHF IV/V. tv sávban „szinte hazai vételekként” jelentkeztek Ervinnél, hisz a 100-300 km-re lévő gerinchálózati állomásaikat lényegében teljes körűen venni tudta, de sikeres volt nagyszámú, főleg osztrák reléállomás vétele körében is. Az
Osztrák Televízió (ORF) két programja által használt tesztábrák változása az egyes időszakokat tekintve jelentős különbözőséget mutatott az általa rögzített fotókat figyelembe véve. Az első időszakban a Telefunken T05 típusú, lényegébe csak az ORF feliratozást tartalmazó monoszkóp ábrával és az EBU típusú, ORF WIEN feliratú fekete fehér tesztábrával vette az egyes állomásokat, majd a „11 árnyalatú” szürkeségi skálát is alkalmazni kezdték az ORF egyes állomásai. A színes adások megindulása után még jó ideig használták a T05 típusú monoszkópot de már általános körűen használni kezdték a PM5544 típusú, színes, elektronikus tesztábrát is, ORF FS1, illetve ORF FS2 azonosító felirattal.

A
Csehszlovák Televízió (CST) igazán „kegyes” volt a tv-amatőrökhöz, hisz a legkorábbi időszakban alkalmazott ún. csehszlovák típusú, két-, hasonló megjelenésű monoszkóp ábrája után, saját fejlesztésű (EZO típus megjelölésű), azonosító feliratozással is ellátott elektronikus tesztábrákat is alkalmazni kezdték mind a cseh-, morva, mind a szlovák országrészben lévő adóállomásoknál, a hol a csatorna számot és az adóállomás azonosító betűjeleit is többnyire feltüntették (pld. 25-DU = Kassa 2. prgr.), de alkalmazták ezt az ábrát a CST61 és a 2. programú adóknál CST62 azonosító feliratokkal is. A színes adások rendszeressé válása után a szlovák országrészben a PM.5544 típusú elektronikus tesztábrát használták CST BRATISLAVA, illetve SR TV1 és SR TV2 BRATSLAVA azonosító feliratokkal, míg a cseh-, morva országrészben az SR PRAHA feliratozású PM ábrát viszonylag ritkábban, az FuBK típusú, CST 01 és CST 03 felirattal az 1. ill. 2. program esetében. Elkészítették a csehek az EZO típusú, saját fejlesztésű elektronikus tesztábrájuknak a színes változatát is, a hol általában az RS KH feliratot használták, de előfordult a CST61 ill. a CST62, de a PRAHA felirattal is. Mivel Ervin tv-vételinek elsősorban a kezdeti évtizedi-, „fekete-fehérben elért” eredményit mutatom be a sorozatban, ezért az EZO típusú tesztábra színes alaptípusát a saját eredményeim közül mutatnám be a fórum olvasóinak, hisz ezt a típusú ábrát sem használják már a külön vált, Cseh országi és a szlovákiai földfelszíni tv-adók sem.

Az
ukrajnai televízió vétele az ismert földrajzi körülmények miatt, elsősorban a munkácsi-ungvári vételre korlátozódott, ahonnan az ún. orosz típusú, CT 0167 típus megjelölésű tesztábrát vette, annak felső részén elhelyezett, ciril betűs, UZSGOROD felirattal.
 
A
Román Televízió programját bár több állomásról (Nagybánya, Arad, Temesvár, stb.) is sikerült vennie, az állandó jellegű, jó minőségű vétel ezen szomszédos ország tekintetében volt a legnehezebb számára, s lényegében ezt csak az aktív TV-DX-elésének utolsó szakaszára tudta biztosítani, amikor már a „klasszikus” román monoszkóp ábrát nem használták, hanem (Jugoszlávián kívül) a volt szocialista országok közül a színes adás körében elsőként bevezetett PAL rendszerű adásnál már a TVR BUCURESTI feliratú, FuBK típusú, elektronikus tesztábrát használták, de ezt megelőzően egy ideig, a magyar HTV fejlesztésű, TR 0782 típus számú, színes tesztábrát is adták TELEVIZIUNEA ROMANA felirattal.

A nyugati-, északi- és keleti szomszédaink tv programjainak vételéből készült igen nagyszámú vételi fotói közül egy kis kitekintést az adnák közre alábbiakban, és kívánok Ervinnek még hosszú sikeres tv amatőrködést új lakóhelyén is.


ORF
 

ORF Wien
 

ORF BP
 

ORF FS 1
 

ORF FS 1
 

ORF FS 2
 

CESKOSLOVENSKO
 

CST BNO 9
 

CST 25-DU
 

SR PRAHA
 

CST 01
 

CST Bratislava
 

CST RS-KH
 

Uzsgorod
 

TVR Bucuresti
 

Mogyoródi Ervin TV-DX amatőr tv-vételi eredményeiből való „szemezgetésem” során,  végezetül a Közel-keleti, az arab vételi közül mutatnák be néhányat. Ervin DX vételeinek jelentős része már azért is különlegességnek számítanak, mivel az 1970-es évek közepén „kezdő” amatőrök már egyre kevésbé láthatták az Ő általa még kitűnő minőségben rögzített egyes monoszkópokat (vetített programazonosító és tv-képernyő beállítását elősegítő képeket), hisz a 70-es évek elejétől már egyre több tv-társaság tért át először a fekete-fehér, majd a színes-, elektronikus úton előállított tesztábrák alkalmazására.

Elsőként a
Jordán TV által alkalmazott, ún. Marconi típusú, arab feliratos monoszkóp ábra-, majd a „váltást” követően bevezetett, ún. PM.5544 típusú tesztábra vételéről készült fotóját mutatom be, melyen a JTV AMMAN felirattal azonosítottak, s „megtoldom” még a tesztábrák fotóját az adáskezdést követően sugározott, mecset program-logó képével is. Vételei a CCIR.03. csatornán, a 100 kW adóteljesítménnyel sugárzó Amman-i székhelyű adóállomásról történtek.

Ervin jordániai vételi után, a
libanoni TV-DX vételeire térnék ki, mivel Libanonból a CLT – Compagnie Libanaise de TV programját vette sikeresen a CCIR.04. csatornán, Maasser el Chouf állomásról, ahonnan 60 kW teljesítménnyel „adtak”. A libanoni CLT klasszikus monoszkópot, tesztábrát nem sugározott a 70-es évek elején, hanem a mellékelten bemutatandó „nagy rácsháló” ábrát „adták” ipari adás keretében a tv-képcsövek kellő képgeometriájának beállításához. Az adáskezdés után viszont azonosító felirattal ellátott program-logót adtak, amely akár egy "karikás-ostorhoz" is hasonlítható lenne, de ténylegesen az a CLT betűk megjelenítésére szolgált.

Érdekesség a
szíriai TV-DX vétele is Ervinnek, hisz a Szíriai TV 1969/72 –es években a Magyar Tv által is alkalmazotthoz hasonló, ún. RETMA 1956 típusú monoszkóp ábrát adták, azzal a különbséggel, hogy a monoszkóp középső részén, a négyzet alapban (körben) elhelyezkedő szürkeségi (%-os megosztású) skála helyén csak egy 100%-os telítettségű, fekete sávokat alkalmaztak. A CCIR.4 csatornán vett Hassake adóállomásról egyébként 95 kW (ERP) teljesítménnyel sugározták a szír tv programot.
A szíriai vételek „azonosíthatóságát” megnehezítette, hogy ugyanebben az időszakban az
egyiptomi tv (EGYPT) szintén ugyan ezt a kivitelű (teljes fekete sávos) RETMA 1956 típusú monoszkópot adta Port Said-ból, ahonnan a szintén arab nyelvű, EGYPT 1. programját lehetett venni a VHF I. sávban.

Ervinnek még két, kis Közel-keleti arab "állam" vételét sikerült elérni a 60/70 évek fordulóján, egyik az
Arab Emirátusok (UAE)-beli Dubai csatornája a CCIR.02 csatornán, másik a Bahraini TV volt a CCIR.04. csatornán 120 kW teljesítménnyel sugározott Isa Town (Manama), amely az évtizedfordulón és még néhány évig utána is az ún. "F" típusú monoszkóp ábrát használta. Külön érdekesség viszont, az UAE televíziója által használt, ún. PM.5540 típusú, Philips elektronikus tesztábra, amely még fekete-fehér beállító ábra volt, s amely így a színskála helyett csak szürkeségi-, és gradációs skálát tartalmazott.


JTV Amman
 

JTV Amman
 

JTV Amman
 

CLT (Lebanon)
 

CLT (Lebanon)
 

 Syrian Arab Rep. TV
 

UAE TV
 

Bahrain TV
 
 


2009. március 19.
                                                                                                        
©Dr. Hajdú Mihály