Gulyás Zoltán tv-amatőr
TV-DX vételi eredményei
 


Szeretnék bemutatni az olvasóknak egy valóban kiváló eredményekkel rendelkező TV-DX amatőrt, a kaposvári Gulyás Zoltán-t. Zoltán (a máig is tartó csillagászat hobbija mellett), hosszú évekig foglalkozott a 80-as, 90-es években a földfelszíni TV-DX vadászattal, amely során a troposzferikus terjedés sajátosságait kihasználva, a sporadikus "E" rétegek jelvisszaverő képességének-, az ionoszfréra felső rétegei közül az ún. "F2" (és F1) rétegről történő visszaverődéseknek köszönhetően, valóban igen színvonalas eredményeket ért el, elképesztően kiváló minőségben. Köszönhette ezt a kitartó "vadászgatása" mellett, a magas színvonalúan kiépített antennarendszerének is, melyről minden túlzás nélkül kimondhatom hogy, az "mestermunka". Ilyen profi módon megépített, földi vételekre szolgáló antennarendszerrel én még nem igen találkoztam kis hazánkban, így az "antenna karácsonyfájának" fotóját be is mutatom.

Antennarendszerével mindent elért, fogott, a környező országok televízió programjai közül, ami a fizika törvényszerűségei szerint fogható volt. Ezekre így most nem is térnék ki, hanem a VHF I. (és II.) sávban (40-100 MHz) az 5 elemes, speciális DX antennájával (fotón a legalsó antenna) elcsípett kiváló vételeiből szemezgetek néhányat egy rövid sorozat keretében e topikban, amelyet követően a Fórumunk "Sat" topikjában a műholdas tv-zés kialakulásának kezdeti évtizedéből mutatok majd be vételi eredményeket tőle.

Először is az arab világból elért vételei közül mutatnám be a CCIR 3 (E.3) csatornán elért
jordániai és a szíriai vételeit. A Jordán (PM5544 típusú) tesztábrák azonosító feliratai: JTV AMMAN, ill. JTV SUWEILEH, míg a szíriai tesztábra esetében az ORTAS-DAMAS.

Külön is felhívnám figyelmetek a Zoltán által alkalmazott egyedi arhiválási, rendszerezési módszerre, amely során azonosító felirattal ellátott sajátos "tv-képernyő keretbe" helyezte el a "megőrizendő" felvételeit, így azok évekkel-, évtizeddel később is könnyen azonosíthatók még egy esetleges gyengébb minőségű vételi eredmény esetén is.


JTV Amman

JTV Suweileh

Ortas Damas


Gulyás Zoltán
TV-DX eredményei körében a következőkben a Norvég Televízió földfelszíni DX vételit mutatnám be.
A norvég vételek különlegessége, hogy az általánosan használt
NORGE NRK és a NORGE TELEVERKET, azonosító feliratok mellett, az egyes-, gerinc-adóhálózati állomások önálló felirattal is kisugározták a PM5544 típusú tesztábrát.
A csatolt fotók tanúsítása szerint Zoltán eredményesen fogta az E.2 csatornán a
GULEN, a GREIPSTAD, a MELHUS, az E.3 csatornán a BAGN, a GAMLEM(SVETEN), és az E.4 csatornán a BREMANGER és a KONGSBERG állomásokat. A norvég televízió vételeinek fotóit mellékelten bemutatom.


NORGE NRK
 

NORGE TELEVERKET
 

NORGE GULEN
 

NORGE GREIPSTAD
 

NORGE MELHUS
 

NORGE BAGN
 

NORGE GAMLEM

NORGE BREMANGER

NORGE KONGSBERG


Gulyás Zoltán
DX eredményei körében ismertetett Norvég TV vételekhez hasonlóan, más európai ország is, pld. a Spanyolország ugyanazon tv-programjának más-más gerincadói, eltérő azonosító feliratú tesztábrákat is sugároztak az adásidőn kívüli, ún. ipari teszt adásik során.
A
Spanyol TV-DX-ek körében néhány tesztábrát mutatok be Zoltán vételiből válogatva. Az általánosan használt, ún. spanyol típusú TVE 1 monoszkópja mellett, a Spanyol TV 1. programját az E.3. csatornán sugározó AITANA, a GAMONITERIO és a LA MUELA tesztábráját, valamint a TVE 2 programját a VHF I. sávban, az E.2. csatornán kizárólagosan sugározott SANTIAGO DE COMPOSTELLA elektronikus tesztábráját csatolom az ismertetőmhöz.


TVE 1
 

RTVE AITANA 3
 

RTVE GAMONTERO 3
 

RTVE LAMUELA 3

RTVE SANTIAGO 2
 


Következő epizódként, Gulyás Zoltán TV-DX eredményei körében a Belga-, a Holland-, és a Dán TV sikeres vételeiből mutatnék be néhány felvételt.

A Belga TV programok vételének érdekessége, hogy eltérő programot sugározott a BRT flamand nyelvű adói és az RTBF francia nyelvű adói. A BRT 1. vételét az E.2. csatornán, Antwerpenből, míg az RTBF-1 vételét az E.3. csatornán Liege adóállomásról sikerült elérnie. A Holland TV (PTT NED 1) vételét a VHF-I sávban egyetlen adóállomás biztosította, ez az E.4. csatornán Lopik (Ijsselstein), Zoltánnak is ezt sikerült vennie. A Dán TV vételét viszont két állomásról is, az E.3. csatornán Funen-ből, valamint az E.4. csatornán Copenhagen-ből sikerült elérnie.


BRT TV1
 

RTBF 1 Liege
 

PTT-NED 1
 

DR - Danmarks Radio

DR DANMARK
 


Gulyás Zoltán
TV-DX "trófeáinak" ismertetése körében, a következőkben az Ír-, a Portugál-, a Görög-, a Svájci és a Német (NSZK) TV eredményes vételét mutatnám be, egy-egy fotó melléklet csatolásával is.
- Az
Ír TV 1. programjának vételét az ír, ún. "B" csatornán (53,75 - 59,75 MHz) üzemelő, Maghera állomásról sikerült elérnie.
- A
Portugál TV vételét az E.2. és E.3. csatornán is elérte, a vételről készített fotókat az RTP 1 és az RTP PORTO felirattal rögzített a FuBK tip. tesztábrákkal.
- A
Görög TV vételét két állomásról, az E.3 csatornán Akarnaika, míg az E.4 csatornán a nagy teljesítménnyel (200 kW ERP) sugározott Saitas Achaia vételét is elérte. A Svajci TV francia, olasz és német (retoroman) nyelvű programjai eltérő feliratú tesztábrákat sugároztak ipari adás keretében. A francia nyelvű, SSR 1 tesztábra felirat feliratú adást az E.4. csatornán La Dole állomásról, míg a némethez hasonló, retoromán nyelvű programot az E.2. csatornán Bantiger, és az E.3. csatornán Uetliberg állomásról vette, ahonnan a tesztábrát SRG 1 felirattal adták.
- A
Német Szövetségi Köztársaság különböző regionális tv-programját nagyszámban vette a VHF I. sávban, de az UHF sávban is gyakran eredményes volt, s ahonnan a leggyakrabban ZDF programját vette, amelyet egységesen az un. 2. programként adtak a Szövetségi Köztársaságban. A ZDF ipari adás keretében, változó-, ZDF, DBP ZDF, és DBP felirattal adta a FUBK típusú tesztábrájukat.


RTE 1
 

RTP - PORTO
 

E.P.T.
 

+PTT SRG 1

ARD DBP
 


Gulyás Zoltán
TV-DX vételeinek ismertetése körében a Svéd-, és a Finn TV földfelszíni adóállomásainak eredményes vételeinek bemutatása következne.

A Svéd TV (SR) vételét a VHF I. sávban az E.2., az E.3. és az E.4. csatornán is sikerült elérnie. Az E.2. csatornán: Hörby, Örebro, és Vännäs, az E.3. csatornán: Skövde és Sveg, míg az E.4. csatornán: Avlsbyn, Östersund és Stockholm adóállomásokról volt lehetséges a Svéd Tv 1. programjának vétele.
A
Finn TV (YLE) vételével is sikeresen megbirkózott, s azt az E.3. és az E.4. csatornán is vette több állomásról. A Finn Tv 1. programjának vétele az E.3. csatornán: Tervola, az E.4. csatornán: Kilpisjärvi, Ruka és Vuokatti állomásokról volt lehetséges. Egyébként egy ideig, az E.2. csatornán Tampere állomásról a Finn TV 2. programját is lehetett venni szerencsés körülmények között. Zoltán svéd és finn vételeiből néhány tesztábra fotóját be is mutatnám.


SR TV 1

SVERIGE KANAL 1

YLE TV1


Gulyás Zoltán „földfelszíni” TV-DX eredményeinek bemutatása körében írt a rövid sorozatom befejező epizódjában az 1970-80-as évek Szovjetuniójának tv-vételeiből válogatnák-, s mutatnák be néhányat a Fórum olvasóinak.
A Szovjetunióban már ez idő tájt is több mint 50 nagyteljesítményű tv adó üzemelt a VHF I.-II. tv-sávban, azaz az OIRT 1.-5. csatornákon, amelyeken a hazai amatőrök DX vételei is történtek. A tv állomások döntő része jó egynéhány évig semmilyen azonosító felirattal nem látták el az „ipari adás” keretében sugározott monoszkóp-, vagy elektronikus tesztábrájukat. Az általánosan ismert 0249 típusszámú TABLICA monoszkóp sem tartalmazott állomás-azonosító feliratot, de nem látták el a kezdeti időszakban alkalmazott fekete-fehér, ún. orosz típusú tesztábrát sem, de a magyarországi HTV által forgalmazott, ún. TR.0782 típusú színes, elektronikus tesztábrát sem. Legelsők között az ún. csehszlovák típusú elektronikus tesztábrát kezdték ellátni egyes állomások azonosító felirattal, ilyen volt pld. az OIRT 1. csatornán Rostov-na Donu. Részben a HTV TR.0782 típusú, színes tesztábrájának „tovább fejlesztett” változatának is tekinthető a CT.0167 típusú tesztábrát szintén leggyakrabban adó-állomás azonosító felirat nélkül adták, s annak „fejlécében” esetleg dátumot, vagy időkijelzést tüntettek fel. A 80-as években kezdett elterjedni nagyobb arányban, hogy az országos jelentőségű gerincadókat azonosító felirattal is ellátták, így megkönnyítették a hazai amatőrök helyzetét is abban, hogy egyes szovjet vételek állomásai ténylegesen is azonosíthatókká váltak. Zoltánnak is sikerült így több konkrétan azonosítható szovjet gerincadót is fognia. Megemlíteném ezek körében pld. Oroszország területéről, az OIRT 1. és az OIRT 3. csatornán a
Leningrád-i 1. és 2. program vételét, és pld. az OIRT 1. csatornán a Rostov-na Donu vételét. Az egyes szovjet tagköztársaságok is igyekeztek egy idő után saját azonosító felirattal ellátott tesztábrákat alkalmazni, így fogta Zoltán és még jó egynéhány hazai tv-amatőr is, pld. az OIRT 2. és 3. csatornán az Észt Tv programjait Tallinn adóállomásról, vagy az OIRT 3. csatornán Lettország (Latvias) 1. programját Rigából. A terjedelmi korlátokra is tekintettel csupán néhány ilyen vételének fotóját mutatnám be a Fórum olvasóinak.


CT LENINGRAD

CT ROSTOV DON

EESTI TV TALLIN


Budapest, 2009. január 24.




Gulyás Zoltán műholdas vételi eredményei



Gulyás Zoltán tv-amatőr nem csak a VHF-I. távban ért el remek eredményeket, és rögzített figyelemre méltó tesztábrákat, hanem - köszönhetően a remek kiépítettségű műholdas vevőantenna-rendszerének - a műholdas tv-zés hazai elterjedésének első évtizedében, azaz az 1990-es évek első felében számos olyan tesztábrát rögzített műholdas vételi során, melyeket ma már nagyon régóta nem láthatunk a tv-képernyőnkön. Zoltán analóg rendszerű műholdas tesztábráiból egy kis összeállítást adnák így közre.
 

                                                Anglia - United Kingdom


SKY ONE
 

BSKYB
 

Sky Movies Gold
 

                                        Bosznia-Hercegovina és Románia


BARTV
 

BOS-SAR-3
 

TVR BUCURESTI
 

                  Ciprus, Ciprusi Török Köztársaság és Görögország (Greece)


Cyprus PIK 1 NICOSIA
 

BRTK Lefkosa
 

E.P.T.
 

                                  Dánia - Denmark és Svédország - Sweden


DR 1
 

DR 2
 

TV4 SVERIGE
 

                                Franciaország - France és Svajc - Switzerland


ARTE
 

TDF 5eme
 

TDF France 3
 

EURONEWS
 

PTT+ SSR1
 

TELECLUB+
 

         Belgium (Belgium) - Hollandia (Holland) - Luxemburg (Luxembourg)


VT4 Londen
 

RTL TVI
 

RTL TV
 

                                                 Lengyelország - Poland


POLSAT TV
 

TVP WARSAWA
 

TVP
 

                                                 Németország - Germany


3 Sat
 

ARTE
 

DEWE Studios
 

der KABELKANAL
 

ONYX TV
 

RTL TV
 

RTL 2
 

SAT 1 Mainz
 

SWF Bade-Baden
 

Tele 5 München
 

VIVA TV Köln
 

VOX Köln
 

                                        Olaszország (és a Vatikán) - Italy


RAI UNO
 

RAI DUO
 

TELEPACE
 

                                                   Portugália - Portugal


RTP-LISB
 

RTP-LISB
 

SIC TV
 

                                                 Spanyolország - Spain


Antena 3 TV
 

CANALE 5
 

CINEMANIA
 

ETB 1 Euskadi
 

Forta
 

TELEMADRID
 

TV de Catalunya
 

TV de Galicia
 

TVE 2
 

                                                   Törökország - Turkey


Kanal 7
 

TGRT
 

TGRT Huzur TV
 

TRT TV2

TRT 3

TRT 4


              Marokkó (Morocco) - Mauritánia (Mauritania) - Algéria (Algeria)


R.T.M
 

TV Mauritanie
 

Telediffusion d' Algerie
 

                                            Tunisz (Tunisia) - Líbia (Libya)


RTT TV7
 

ONT Tunisie TV7
 

Jamahirya Sat TV
 

                                       Libanon (Lebanon) - Szíria (Syria)


Lebanon Future TV
 

MTV Liban
 

Syria Satellite Ch
 

                   Irak (Iraq) - Szaúd-Arábia (Saudi Arabia) -Jemen (Yemen)


IRAQ Sat TV
 

Saudi Arabia TV 1
 

YEMEN RTV
 


Budapest, 2009. április 6.

                                                                                                        
©Dr. Hajdú Mihály